top of page
  • Writer's pictureNeringa Teišerskienė

Naujų metų fenomenas

Atnaujinta: 2022-05-08

Neringa Jagelavičiūtė-Teišerskienė, kalbų suaugusiems mokytoja


Kaip jūs įsivaizduojate save naujais metais? Kokių tikslų turite ateinantiems metams? Ar kada nors bandėte įvesti pokyčių į savo veiklą ar gyvenimą, pasinaudodami naujų metų fenomenu? Angliškai vadinami New Year resolution, naujų metų tikslai yra tiek pat efektyvu, kiek ir banalu. Visai kaip pusiau tuščia arba pusiau pilna stiklinė vandens - priklauso nuo to, kaip žiūrime. Trumpai apie pokyčius, motyvaciją keistis, naują viziją ir strategiją šiai vizijai įgyvendinti. Straipsnio gale rasite genialiai paprastą Insight Book, kuri ne tik padės peržvelgti senuosius metus bei pasirengti naujiesiems, bet ir atgaivins anglų kalbos žinias!Nuotykiai prasidedaAr jums patinka filmai? Knygos? Kelionės? Jei man reikėtų rinktis iš šių trijų, aš rinkčiausi knygas. Knygas, kurias galiu skaityti, iš kurių ir su kuriomis galiu mokytis, bet taip pat ir tas, kurias galiu kurti. Įskaitant ir savo gyvenimo knygą. Kaip bebūtų, visus tris dalykus - filmus, knygas ir keliones - vienija labai smagus dalykas. Nuotykiai. Na, o su nuotykiais - ir atradimai. Aš mėgstu sakyti, kad mokymasis yra nuotykis. Todėl jei jums patinka keliauti, žiūrėti filmus ir/ar skaityti, mes rasime bendrą kalbą. Ir ji tikrai nebus nuobodi!


Gudrumas, kuris pjauna šaką, ant kurios sėdime patysKaip manote, kodėl kai kuriuos tikslus pasiekiame žūtbūt, o iki kitų kažko pritrūksta? Kas jus skatina keistis?


Man atrodo, kartais esame linkę pagudrauti ir pokytį sukurti iš išorės. O dar gudriau yra pasakyti, kad pokytis įvyks, jei kas nors išorėje nutiks arba nenutiks. Tik gudriau nebūtinai yra išmintingiau. Kažin, ar daug pasiekę žmonės taip gudrauja ir siekia savo tikslų.


Drįstu spėti, kad dauguma neįgyvendintų svajonių, nepasiektų tikslų yra būtent tokie gudrūs bandymai "permesti" atsakomybę aplinkybėms, kitiems žmonėms, likimui, žvaigždėms ar dar kam nors. Ir atvirkščiai, pasiektus tikslus tikriausiai vienija bendras vardiklis - gebėjimas prisiimti atsakomybę už pokytį.


Tikroji motyvacija keistisJei jau apibrėžėme, kad pokyčių galime siekti dvejopai - nuo išorės (priklausydami nuo išorinių veiksnių) arba nuo vidaus (priklausydami nuo savęs), gana lengvai surasime, kur glūdi tikroji motyvacija keistis.


Kai kada keistis mus priverčia gyvenimas. Bet būna, kad iš šono puikiai matosi: žmogui tikrai reikėtų daryti išvadas ir keistis, bet jis to tarsi nemato. Taigi kartais net verčiami aplinkybių ir įsprausti į kampą nesikeičiame.


Taigi kas yra ta tikroji motyvacija keistis? Mano pajautimu, tai akivaizdus, aiškiai apčiuopiamas ir neatšaukiamas žinojimas - turiu to imtis arba neturiu to imtis. Man tai neatsiejama nuo intuicijos. Aplinkybės gali būti aiškios arba miglotos, bet vidinis žinojimas yra aštrus kaip peilio ašmenys, todėl negali išsisukinėti ir tiesiog eini į pokytį arba sustoji, nes ten eiti nereikia. Mat kartais pokytis nebūtinai yra darymas. Kartais būtina nedaryti.


Ar sutinkate su manimi? Ar ką nors panašaus esate jautę?


Naujo (tikrojo) savęs vaizdinysMūsų kultūroje naujumas ir jaunumas yra sinonimai. Dažnai vaikomės jaunumo, jaunatviškumo ir naujumo, naujovių, bėgdami nuo to, kas ir kur esame. Man tai panašu į seną gerą gudrumo taktiką. Ji nebūtinai išmintinga.


O ar galima būtų pamatyti save naujai ir atrasti tikrą, seną, netgi labai seną save, apie kurį galbūt net nenutuokiau? Jei žmogus yra tik atkarpa žmonijos DNR grandinėje, galėtume per save atrasti tikrąjį, pirminį žmogaus vaizdinį. Galbūt tai ir būtų išgirtas ir lauktas tobulasis aš? Šiuos pamąstymus palieku jums - desertui. O dabar - apie naujus metus, kurie nebūtinai turi atnešti ką nors naujo. Tiesą sakant, tikiuosi, kad man nauji metai atneš labai seną, gilią išmintį, įžvalgas ir supratimą apie save, kitus ir gyvenimą!


Kaip vadintųsi jūsų kūrinys?


Tarkime, jūs esate filmų gerbėja ar gerbėjas. Kokį filmą pasirinktumėte kurti? Koks būtų pavadinimas ir ką norėtumėte juo atskleisti? Jei jums prie širdies knygos, kokią knygą norėtumėte parašyti? Kaip ją pavadintumėte? Kam ji būtų skirta? Na, o gal jūs prisiekusi keliautoja ar keliautojas? Kokia yra jūsų svajonių kelionė? Kaip ją pavadintumėte? Kur keliautumėte ir su kuo?


Metai kaip knyga


Visi šie klausimai mums pravers ir gyvenime. Galvodami apie metus kaip apie knygą, filmą ar kelionę, galime konkrečiau ir spalvingiau įsivaizduoti, ką norėtume patirti ir sukurti ateinančiais metais. Apie tai ir yra mano paskutinis metų kūrinys - The INsight Book.


O ką jūs planuojate ateinančiais metais?

Picture credit: unsplash.com

Naujausi įrašai

Rodyti viską
Post: Blog2_Post
bottom of page