top of page
  • Writer's pictureNeringa Teišerskienė

Naujų metų pasižadėjimas: mokausi kalbos

Atnaujinta: 01-09

Neringa Jagelavičiūtė-Teišerskienė

Kalbų suaugusiems mokytoja, profesionali lingvistė
Kokia jūsų mėgstamiausia frazė sausio mėnesį? Jei dar negirdėjote "New year, new me", paverskite ją savo studijų strategija. Jei jau ją girdėjote, paverskite ją savo studijų strategija - ir ją įgyvendinkite. Apie viską iš eilės: ar jums reikia tobulinti kalbos žinias ir, jei taip, nuo ko pradėti? Jei norite sutaupyti laiko, prašokite straipsnį iki vidurio (Situacijos modeliavimas) praktiškų patarimų, kaip paversti studijas įpročiu. Dėl asmeninių susitikimų su mokytoja kreipkitės tutorneringa@gmail.com.


Ar šiuolaikiniai žmonės yra pirmieji, sudarantys naujų metų pasižadėjimus?Senųjų ir Naujųjų metų sandūra masina naujomis perspektyvomis, noru būti geresniam. Iš kur toks žmogaus noras? Ar gali būti, kad giliai pasąmonėje įsišaknijęs atsiminimas iš ankstesnių žmonijos laikotarpių? Jau senovės Babilone būta kažko panašaus į naujųjų metų rezoliucijas. Nors Naujieji metai Babilone apie 4000 m. pr. Kr. buvo švenčiami pavasarį (per pavasario lygiadienį), pati šventė trukdavo net 12 dienų. Žmonės rinkdavo naują karalių arba prisiekdavo ištikimybę senajam, o dievams duodavo pažadą grąžinti visas skolas. Už pažado netesėjimą "grėsė" galimybė sulaukti dievų nemalonės. Naujieji metai buvo svarbūs ir Senovės Romoje. 45 m. e. metais imperatorius Julijus Cezaris reformavo kalendorių ir metų pradžią perkėlė į sausio mėnesį. Sausis buvo pavadintas dievo Janus vardu, kuris turėjęs du veidus ir sergėjęs virsmus (praeitis-ateitis, pabaiga-pradžia, slenkstis). Įdomi jo kalbinė vardo kilmė. Ianus kildinamas iš lotynų k. ''slenkstis, perėjimas", proto-indoeuropiečių iehnu ''perėjimas'', sanksrito yati ''eiti, keliauti'' ir lietuvių eiti. Dievas Janusas buvo ta figūra, kuri motyvavo romėnus duoti pažadus dėl gero elgesio kitais metais. Taigi mes nesame pirmieji, kuriuos metų pabaigoje gyvenimas priverčia susimąstyti.


Mėgstantiems investuotiInvestuoti galime ne tik pinigus. Iš tikrųjų anglų kalbos žodis invest turi daugiau reikšmių, nei lietuviškas. Štai jo reikšmės: to invest 1. to commit (money) in order to earn a financial return (t. y. investuoti pinigus) 2. to make use of for future benefits or advantages (t. y. investuoti kitus dalykus, pvz. laiką) 3. to involve or engage especially emotionally (t. y. stipriai susidomėti kuo nors, dažnai ''deeply invested (in)" Žr. žodį Merriam Webster žodyne.


Naujųjų metų tikslai yra tam tikra investicija į save. Kaip juos efektyviai nusibrėžti? Pirma, apsibrėžkime sritį: mokymasis, studijos, kalbos įgūdžių lavinimas. Antra, tikslai turi būti realistiški. Trečia, reikėtų numatyti, kaip tų tikslų sieksite (etapai). Ketvirta, būtų gerai susidaryti planą vienam-trims mėnesiams. Jūs tikriausiai girdėjote "magišką" 21 dienos skaičių. Pagal kai kuriuos mokslinius tyrimus įpročiui įtvirtinti būtinos 66 dienos. Žinoma, skaičius priklauso nuo konkretaus individo - naujam įpročiui įtvirtinti jums gali prireikti nuo 18 iki 254 dienų (statistika iš mokslininkės Phillippa Lally tyrimo, kurį cituoja James Clear, nuoroda į jo straipsnį - rašinio gale).


Situacijos modeliavimasUgnė yra komunikacijų skyriaus vadovė. Ji mokėsi anglų kalbos mokykloje ir universitete, bet nuo studijų nenaudojo jos bent penkerius metus. Paskui kalbos prireikė naujoje pozicijoje. Kiekvieną kartą, kai Ugnė turi susitikimą ar konferenciją anglų kalba, jaučiasi šiek tiek nejaukiai ir vengia pokalbių, nes bijo apsijuokti. Šįmet ji tikrai norėtų atnaujinti kalbėjimo įgūdžius. Jos planas galėtų būti toks:

  1. TIKSLO FORMULAVIMAS Aš noriu laisviau kalbėti angliškai: bendrauti verslo susitikimuose, konferencijose tarp pertraukų - išdrįsti užkalbinti pranešėją arba dalyvius ir taip užmegzti naujų pažinčių. Dar norėčiau išmokti daryti prezentacijas anglų kalba - laisvai kalbėti apie rodomą medžiagą, sudominti klausytojus, juos įtraukti.

  2. REALISTIŠKAS TIKSLAS IR (REALISTIŠKAS) DEADLINE: Tikslui įgyvendinti duodu sau 6-9 mėnesius.

  3. ETAPAI. Suprasdama, kad man reikia lavinti pirmiausia kalbėjimo įgūdžius, susirandu pašnekovą arba pašnekovę, su kuriuo praktikuosiuosi kartą-du kartu per savaitę bent po 1 valandą. STRATEGIJA: Pabandysiu paieškoti gimtakalbio mokytojo per Preply ir paklausiu draugų, gal žino gerą mokytoją ar kalbų mokyklą Lietuvoje. Paieškosiu pašnekovo anglų kalba (nemokamai) per Conversation Exchange.

  4. Kad geriau jausčiausi kalbėdama, anglų kalbą palaipsniui įtraukiu į savo kasdienybę. Ieškau knygų, podcast'ų ir straipsnių anglų kalba. Taip pat susirandu Youtube kanalų, kur nemokamai galiu tobulinti savo gramatikos žinias.

  5. Susidarau mokymosi planą dviem mėnesiams į priekį.

a) bent vieną kartą per savaitę 8 savaitėms į priekį (kurią nors darbo dieną, turbūt ryte, o gal per pietus, skiriu reguliarų laiką, 1 valandą pokalbiui anglų kalba su gyvu pašnekovu (internetu arba gyvai). Po dviejų mėnesių pasižymiu konkrečią datą kalendoriuje, kad įsivertinčiau, kiek nuveikiau ir kaip galėčiau keisti strategiją, jei to reikia.

b) Kadangi dvi valandas darbo dienomis praleidžiu automobilyje, šį laiką skiriu klausyti audio knygai ir (arba) podcast'ams anglų kalba. Susidarau sąrašą visoms 8 savaitėms į priekį.

c) Mėgstu skaityti knygas, ypač mokslinę fantastiką ir detektyvus. Ieškau knygos anglų kalba, kurią galėčiau skaityti savo e-skaityklėje arba parsisiunčiu popierinę jos versiją. Norėdama išsiaiškinti, kokia knyga man tiktų, galiu pasinaudoti knygų santraukų programėle Blinkist.

d) Kadangi mokysiuos, skiriu užrašinę naujiems žodžiams, įdomioms frazėms. Šią knygutę turiu po ranka ir vis ją peržiūriu, kad įsidėmėčiau, ką užsirašiusi. Žodžius gali žymėti savaitėmis: Pirma savaitė, Antra savaitė, ir t. t.

e) Įsivardinu motyvą, kuris labiausiai motyvuos mane stengtis, laikytis disciplinos ir būtinos rutinos. "Aš praplečiu savo anglų kalbos žinias, atnaujinu skaitymo ir klausymo įgūdžius, ir praktikuoju kalbėjimą, todėl jau po poros mėnesių pradedu jausti rezultatą. Man labiau sekasi bendrauti su žmonėmis, aš daugiau sužinau ir daugiau dalinuosi."


Dabar belieka žengti tą pirmąjį žingsnį tikslo link. Linkiu ne tik sėkmės, bet ir atkaklumo!


Nuorodos


Istorija: naujųjų metų rezoliucijos: The History of New Year Resolutions

Įpročių galia. Knygos "Atomic Habits" autoriaus James Clear straipsnis How Long Does It Actually Take To Form A New Habit?

Forbes straipsnis How To Set Effective New Years Goals


Mokytojų paieškos svetainė Preply

Pašnekovų paieškos svetainė Conversation Exchange

Knygų perklausos programėlė Blinkist

Podcast'ai anglų kalba - jau mokantiems, norintiems plėsti akiratį ir žodyną

ThisAmericanLife

HappinessPodcast

TheGreatWomenArtists

OnBeing

WellWorkplaces

TheImperfects


Iliustracijos: Unsplash.com

29 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską
Post: Blog2_Post
bottom of page