top of page
  • Writer's pictureNeringa Teišerskienė

Plonytė raudona linija: autentiškumo riba

Neringa Jagelavičiūtė-Teišerskienė, kalbų suaugusiems mokytojaNors žmogus vos gimęs ima mokytis iš jį supančios aplinkos, tai daro savitai. Augdami ir stengdamiesi būti panašūs į kitus ilgainiui vis giliau palaidojame savo unikalumą. Šį kartą kalbu apie tai, kodėl prasminga būti savimi ir kaip šis autentiškumas pasireiškia mokantis kalbų.


Išeities taškas visada esate Jūs


Ar jūs kada žaidėte monopolį? Anglai turi tokį posakį: Back to square one. Žodynai rašo, kad tai reiškia po patirtos nesėkmės grįžti į pačią pradžią. SQUARE ONE – tai pirmasis langelis.


Mano manymu, toks pirmasis langelis esate jūs. Ir jei jūsų nedžiugina, tarkime, anglų kalbos pasiekimai, būtina nurimti, stabtelėti ir susicentruoti – taigi grįžti į pirmąjį langelį, arba save. Jei to dar nepadarėte ir ketinate ieškoti mokytojo, galite pamėginti prieš tai sukonkretinti, kas jums jūsų anglų kalboje nepatinka, ką reikėtų tobulinti pirmiausiai, kaip norėtumėte mokytis ir – koks mokytojas galėtų jums padėti tai įgyvendinti.


Net jeigu jau pradėjote mokytis savarankiškai ar su mokytoju, individualiai ar grupėje, šiuos klausimus užduoti niekada ne per vėlu. Jei įdomu – straipsnio pabaigoje rasite tris klausimus, kuriuos užduodu per pirmąjį pokalbį su studentu. Mano nuomone, tai yra efektyvaus mokymosi startas.


Pažink save...


Šis užrašas senas jei ne kaip pasaulis, tai bent kaip senoji Europa. Jis išskaptuotas akmenyje virš Delfų orakulo šventyklos. Apmaudu, bet dažniausiai cituojama tik pirmoji šio priesako dalis. O jo tęsinys – ne mažiau prasmingas: „...ir pažinsi visą pasaulį.“


Vadinasi, prasminga yra grįžti į SQUARE ONE, nes tai yra galimybė pažinti pasaulį. Tame pasaulyje – ir jūsų trokštami anglų (ar kitos) kalbos įgūdžiai. Tiksliau, jų užuomazgos. Pradėdama dirbti su nauju studentu ieškau stipriųjų jo pusių. Kas jam sekasi, patinka? Kur yra jo komforto zona? Tai labai padeda nusigauti iki SQUARE ONE ir gauti unikalų mokymosi raktą.


Norėdami mokytis ne mechaniškai, o kūrybiškai (jei vis dar skaitote, akivaizdu, kad jus traukia kūrybiškas požiūris), turėsite šiek tiek patyrinėti save. Tai, kad pasaulyje prirašyta daugybė vadovėlių, dar nereiškia, kad to jums turi pakakti. Kodėl?


Paprasčiausiai todėl, kad žmogus yra nepalyginamai platesnis nei aprėpia viena knyga ar kokia nors sistema. Nors mokykloje, universitete įpratote mokytis iš knygų, šiandien turite visas teises pirmiau pažvelgti į save, o tada rinktis, kaip tinka mokytis JUMS.


Kertinis akmuo


Jei teko kada žvelgti į didingą statinį, sutiksite su manimi, kad jo didybės pagrindas yra pamatai.


Gyvenime esu mokiusi įvairių dalykų. Šokio. Piešimo ir tapybos. Kalbų. Kad ir ko mokiau, mokymo strategiją grindžiau tokiais kertiniais akmenimis: saugumas, pasitikėjimas (savimi ir mokytoju), kūrybiškumas, asmeninis tobulėjimas, autentiškumas.


Nors tų vertybių niekur nedeklaravau, studentų atsiliepimuose dažnai randu tuos pačius žodžius – jie jaučiasi saugūs, ima tikėti savimi, mokytis iš smalsumo, atranda kūrybišką savo pusę, mokydamiesi sužino naujų dalykų ar bent randa naujų perspektyvų, ir – viliuosi – pamato, kokie nuostabūs jie yra.


Kokios yra JŪSŲ mokymosi vertybės? Kokios jos galėtų būti?


Bendraminčių galia


Išduosiu paslaptį dėl vertybių: mokotės taip, kaip gyvenate. Tarkime, jei A yra pedantiškas ambicingas žmogus, jo ambicija pasireikš ir mokantis, o polinkis į kruopštumą ir smulkmenas atsispindės ir mokymosi procese: visi nauji žodžiai bus surašyti į tam skirtą sąsiuvinį ar Word dokumentą, jis turės daug klausimų, nes pastebės įvairias detales, ir pan.


Nors labai svarbu žinoti savo mokymosi kryptį, antras svarbus žingsnis yra rasti bendraminčių. Tai – žmogus ar žmonės, padėsiantys siekti užsibrėžtų tikslų taip, kaip jums yra priimtina. Tai gali būti draugas ar draugai, su kuriais nuspręsite kartą per savaitę susitikti pietų ir bendrauti angliškai, studentų grupė kalbų mokykloje, kuri deklaruoja panašias vertybes, arba individualus savo srities specialistas, kuris ne tik mokys X kalbos, bet darys tai atsižvelgdamas į jūsų asmenybę.


Kodėl tai yra taip svarbu? Paklauskite bet kurio įmonės vadovo, ar daug tikslų jis pasiektų su komanda, kuri yra susiskaidžiusi, kurios nevienija bendros vertybės. Galbūt pats esate toks vadovas. Tie patys dėsniai galioja ir kitose veiklose, taigi ir mokantis kalbų.


Pabaigai - kaip žadėta, trys klausimai. Jūsų kelionė tikriausiai tik prasideda. Sėkmės!Sudomino galimybė mokytis anglų / prancūzų / lietuvių kaip užsienio kalbos autentiškai? Kreipkitės tutorneringa@gmail.com.


photo credit: JJ Jordan, www.unsplash.com

3 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską
Post: Blog2_Post
bottom of page