top of page
  • Writer's pictureNeringa Teišerskienė

Mažiname stresą su anglų kalba

Atnaujinta: 05-01

Neringa Jagelavičiūtė-Teišerskienė, anglų kalbos ir iškalbos mokytoja''Jaudulys nenumalšins rytojaus liūdesio. Jaudulys išsunkia šiandienos stiprybės syvus."

Cornelia Arnolda Johanna "Corrie" ten Boom


Kaip manote, kiek procentų amerikiečių patiria stresą dėl darbo: 39%, 59% ar 79%? Jei esate geri darbuotojai, panašu, kad stresas yra normali kasdienybės dalis. Tai patvirtina ir Amerikos Psichologijos asociacijos (APA) atliktas Darbo ir gerovės tyrimas: iš 1,5 tūkst. apklaustų suaugusių darbuotojų net 79% per paskutinį mėnesį iki tyrimo patyrė stresą dėl darbo (2021 m.) Kaip palengvinti streso naštą ir transformuoti šią patirtį? Vienas iš būdų - mėgstama veikla, nauji užsiėmimai.


Šiame straipsnyje rasite mažiausiai tris atsakymus, kaip ir kodėl mokydamiesi anglų kalbos galite pasijusti geriau! Kaip visada, straipsnio gale pateikiu naudingų nuorodų. Juk įkvėpimas yra gyvenimo džiaugsmo paslaptis. Tikiuosi, akį pradžiugins ir spalvingos iliustracijos - jos yra mano kūryba.


Kaip pasireiškia stresas dėl darbo?


Pasak Amerikos Psichologijos asociacijos (APA) Darbo ir gerovės tyrimo, beveik 3 iš 5 darbuotojų teigė patyrę neigiamą streso dėl darbo poveikį, pavyzdžiui: susidomėjimo, motyvacijos ir energijos stoka (26% respondentų), nenorą stengtis darbe (19%). Kitiems žmonėms stresas pasireiškė kognityviniu nuovargiu (36%), emociniu išsekimu (32%) ir fiziniu nuovargiu (44%). Jei tai jums kažkur girdėta, kaip angliškai galime sakyti, if this rings a bell, žinokite, kad esate ne vieni. Ir kad galite sau padėti.


Ramybės, tiktai ramybės (Karlsono išmintis)

“Grožį galite suvokti tik nuraminę protą.”

Henry David Thoreau


Turbūt kvailiausias patarimas jaudulio kamuojamam žmogui yra pasakyti: O tu nusiramink, ko čia jaudintis? Tai būtų ne tik nešmintinga, bet ir ne empatiška. Kai žmogui skauda, nepadėsi jam sakydamas: Juk tau neskauda, nusiramink. Streso kamuojamam žmogui (o tai nutinka kiekvienam iš mūsų) galėtų padėti komedija. Juk komikai yra žmonės, gebantys pasijuokti iš visko, net sunkiausių, skaudžiausių dalykų. Taigi galite paieškoti smagių stendapų, pasirodymų, ir susirasti mėgstamiausią stendaperį. Lietuvoje turime iš ko rinktis - naujos kartos komikai yra intelektualūs ir tikrai šmaikštūs. Vienas mano mėgstamiausių - Oleg Šurajev. Dar - Mantas Bartuševičius. Ir Mantas su savo "konfliktais". Visi prieinami Youtube. Tai - ne reklama. Bet šiais žmonėmis nuoširdžiai žaviuosi. O jei mėgstate klasiką, siūlau pažiūrėti Mažylį ir Karlsoną, irgi Youtube. Kartais, kai gyvenimas atrodo išblankęs ar net juodas, raskite ką nors, dėl ko galima nusišypsoti ar net pasikvatoti. O po emocijų katarsio aplankys ramybė. Gal ir Karlsonas aplankys?


Kūrybiškas požiūris ir elgsena - būdas prisiminti paslėptus išteklius


"Geriausias ginklas nuo streso - mūsų gebėjimas rinktis, ką mintyti."

William James


Dabar kūrybiškumas ant bangos. Jį linksniuoja daugelis, lyg tai būtų pats normaliausias ir paprasčiausias dalykas gyvenime. Būti kūrybiškiems tiesiog iš niekur nieko tikrai nėra paprasta, nes tai nėra mums įprasta. Mes turime sau padėti ir mąstyti bei elgtis kitaip, nei dažniausiai esame įpratę. Kaip tai pritaikyti mokantis?


Tarkime, jums ne tik norisi išvengti streso ar atsipalaiduoti. Jūs norite nuveikti ką nors prasminga. Galite pradėti mokytis kalbos arba tobulinti jau turimus kalbos įgūdžius. Neskubėkite žiovauti, nes pats įdomumas dar neprasidėjo. Visa paslaptis - nekelti tikslo tobulintis. Tegu tai nutinka kaip pasekmė. Tikslas galėtų būti atrasti jus dominančią sritį per anglų (ar bet kurią kitą) kalbą. Pavyzdžiui, jei jums patinka sportas, skaitykite, žiūrėkite naujienas angliškai apie savo mėgstamos šakos sportą, sportininkus, šio sporto ištakas. Arba, jei jus domina menas, ieškokite informacijos apie meną anglų kalba. Atraskite naujus menininkus, kitų šalių, laikmečių menininkus, klausykitės jų minčių, mąstykite apie tai, pasinerkite į tai. Jei mėgstate gaminti, raskite receptų, laidų, straipsnių, kaip gaminti anglų kalba. Nesijaudinkite, kad suprantate ne viską. Mėgaukitės tuo, kad jus dominanti tema tik ką pasipildė naujais aspektais. Kai mokydamiesi akcentuojate ne žinių stoką, o smalsumą, malonumą, atveriate pamirštus išteklių klodus.


Būtent taip dirbu su savo studentais - suaugusiais žmonėmis, kurių interesai įvairuoja nuo aviacijos, verslo valdymo iki medicinos, knygų ir meno. Jums įdomu sodininkystė? Puiku, aš pasirūpinsiu tuo, kad gautumėte vaizdinę informaciją jus dominančia tema, atitinkančią jūsų anglų kalbos lygį (jei jau mokate kalbą, ar bent jau turite jos pagrindus), trumpomis žaismingomis užduotimis žodynui įsidėmėti, atminčiai lavinti ir kalbos įgūdžiams gilinti. Bet daugiausiai mes kalbėsimės. Kalbėsite jūs. Kaip neretai sako mano studentai, "pamokos primena mini terapiją, po kurios jautiesi pralinksmėjęs". O kodėl mokytis negali būti smagu? Aš mokausi ir mokau taip.


Kodėl kalbų mokymasis gali padėti įveikti stresą


"Jumyse glūdi ramuma ir šventovė, kurioje bet kada galite rasti prieglobstį ir būti savimi."

Herman Hesse


Yra kelios priežasys, kaip ir kodėl kalbų mokymasis gali padėti įveikti stresą. Pirma, tikslo turėjimas skatina motyvaciją, žadina susidomėjimą ir didina energiją. Jei pamenate, pagal APA tyrimą motyvacijos, susidomėjimo ir energijos stoka skundėsi 26% respondentų, patiriančių stresą dėl darbo. Antra, mokymosi procesas aktyvina smegenis ir mažina kognityvinį nuovargį, kuriuo skundėsi 36% respondentų. Juk kognityvinės (pažintinės) funkcijos – tai žmogaus gebėjimas gauti, perdirbti, išlaikyti ir atgaminti tam tikrą informaciją, o mokydamiesi būtent tai ir darome. Trečia, domėdamiesi mėgstamais dalykais anglų kalba ir dalydamiesi įžvalgomis su asmeniniu mokytoju arba jaukioje grupėje, nesistengdami būti kažkuo kitu, kažkuo geresniu, šaunesniu, o būdami savimi, palengva išbrendate iš emocinio nuovargio, ypač jei tai yra trumpalaikis, tarkime, darbo dienos ar savaitės nuovargis. Emocinis nuovargis kaip streso pasekmė kamuoja 32% respondentų pagal minėtą Darbo ir gerovės tyrimą.


Trumpai tariant, streso bijoti nereikia. Reikia, o ir galima, rasti būdų, kaip nuo jo apsisaugoti, kad šis nemalonus svečias lankytųsi kuo rečiau. Vienas iš būdų tai padaryti - mokytis ko nors nauja. Jei tai anglų kalba, žinote, kur kreiptis.


naudingos nuorodos


Darbo ir gerovės tyrimas (Work and Well-being Survey)


Kaip būti kūrybiškesniems? Pozityvios psichologijos svetainė anglų kalba.


Senoji animacija: Karlsonas sugrįžo

23 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską
Post: Blog2_Post
bottom of page