top of page

Apie atmintį, mimikriją ir mokymosi gudrybes

  • Writer: Neringa Jagelavičiūtė
    Neringa Jagelavičiūtė
  • prieš 1 dieną
  • 3 min. skaitymo

Neringa Jag

Bendravimo psichologijos, kūno kalbos ir viešo kalbėjimo anglų kalba edukatorė



Kurią figūrą imtumėte su savimi ir kur, jei rytoj galėtumėt išvykt atostogų? Aš griebčiau jūrų arkliuką (angliškai seahorse), nes:


1)      Iš jo galima kai ko išmokti, o būtent – veikti kitaip, nei esame įpratę. Jūrų arkliukai, kitaip nei visos žuvys, juda vertikaliai!

2)      Jis puikiai prisitaiko prie aplinkos, naudodamas mimikriją – keisdamas spalvą pagal aplinką.

3)      Pagal jį graikiškai pavadinta smegenų dalis, priklausanti atminties sistemai - hipokampas. Graikiškai tai ir reiškia “jūrų arkliukas”.


Kaip visa tai pritaikyti mokantis kalbos ar norint kalbėti įtikimiau – bet kuria kalba?


Meistriškumo paslaptis - atrasti savo stilių


Autorius Robert Greene knygoje „Meistriškumas“ kalba apie būtinybę rasti savo braižą, kuris yra nuoseklaus ir kruopštaus darbo rezultatas. Šią knygą kaip tik verčiu iš anglų kalbos į lietuvių. Sakyčiau, jūrų arkliukas yra puiki metafora savitam veikimo būdui. Nebijoti eksperimentuoti ir kartu išlikti atkakliems siekiant tikslų – tai pravers ne tik mokantis kalbų. Šis dėsnis galioja ir darbui, ir santykiams, ir asmeniniam tobulėjimui. Jei tik turite viziją, reikia judėti jos link savitu tempu, stiliumi, braižu. Tai suteikia autentiškumo jūsų kūriniams bei projektams.


Konkrečiai tobulinant kalbą jūrų arkliukas padės štai kaip:


Atsakykite sau į klausimą, kam jums reikalingas šis įgūdis, ką norite juo pasiekti? Kryptingai rinkitės šaltinius, iš kurių mokotės ir pačius mokytojus, net jei jie yra online asmenybės, kurių nesutiksite gyvai. Tai svarbu ir dėl dar vienos priežasties, kurią aptarsime netrukus – mūsų polinkio supanašėti su tais, kuriuos stebime, sekame, iš kurių mokomės, su kuriais bendraujame.


Mimikrija ir atspindėjimas - kūno kalbos magija


Kita knyga, kurią šiuo metu studijuoju, yra Vanessa‘os Van Edwards "Cues" apie kūno kalbą. Kūno kalba laisvai komunikacijai svarbesnė nei galite įsivaizduoti. Būtent todėl aš nuolat gilinu savo žinias šioje srityje ir perduodu jas studentams.


Mimikrija – ne tik gyvūnų pasaulio reiškinys. Kai žmonės mėgdžioja vienas kitą, atspindėdami kūno judesius, balso toną ir pan., angliškai tai vadinama „mirroring“ (linksmai - veidrodžiavimu, rimčiau - atspindėjimu). Atspindėjimas yra pasąmoninis procesas: žmonės natūraliai linkę atspindėti pašnekovo judesius ir kitus neverbalinius ženklus. Tai naudinga ne tik jūrų arkliukams, bet ir žmonėms – atspindėjimas leidžia mums atrodyti ir būti empatiškiems. Pavyzdžiui, mokslininkai nustatė, kad, išgirdusios kažką juokiantis, mūsų smegenys akimirksniu paruošia veido raumenis, kad galėtume juoktis. Tai – tik viena iš daugybės atspindėjimo apraiškų. Šis reiškinys toks senas ir pasąmoningas – dar motinos gimdoje vaisius priderina širdies ritmą prie motinos ritmo. Moksliškai atspindėjimas vadinamas limbine sinchronija arba rezonansu– tai neabejotinai padėjo mums kaip rūšiai išlikti. Už atspindėjimą atsakingi veidrodiniai neuronai, kurie labai svarbūs ir mokantis. Būtent jie – veidrodiniai neuronai – leidžia mums mokytis net ir stebint (klausantis). Nepamirškite įjungti savo veidrodinių neuronų, kai norite kažkur patobulėti!


Atminties kalvė: hipokampas


Mokantis ir lavinant iškalbą neapsieite ir be geros atminties. Ji – didžiulis pliusas. Ir čia vėl į sceną įšuoliuoja jūrų arkliukas. Atmintis – įdomus dalykas. Galime būti įsitikinę, kad mūsų atmintis gera arba prasta. Bet tai nebūtinai yra tiesa. O tiesa ta, kad mūsų smegenys veikia per asociacijas. Kuo daugiau ir įvairesnių dalykų veikiate, tuo daugiau smegenų jungčių formuojasi. Kuo dažniau tai darote, tuo lengviau tai pakartoti. Mokantis tai yra raktas.


Kuo mažesnės pertraukos


Stenkitės, kad pertraukos tarp pamokų (tai gali būti ir video pamokėlės per YouTube, ir online susitikimai, ir pokalbiai anglų kalba, ir podcast'ų žiūrėjimas, ir pan.) būtų kuo trumpesnės. Idealu šiam įgūdžiui skirti bent 15 minučių per dieną. Jūrų arkliuko, arba hipokampo sritis smegenyse yra viena iš atminties sistemos atramų. Per šią smegenų sritį formuojasi atmintis, įsitvirtina informacija ir tai ji lemia, kuri informacijos dalis pateks iš trumpalaikės atminties į ilgalaikę.


Žaismingam mokymuisi - asociacijų kūrimas


Kai mokomės kalbos, tam tikrų frazių, ilgalaikė atmintis mums – kaip alpinistams Everestas. Geidžiamas, bet ne visada pasiekiamas. Viena iš būtinų sąlygų, kad įsimintume dalykus, yra dažnas sugrįžimas prie informacijos. Kartojimas. Bet yra ir smagesnių būdų, kurie labiau atitinka jūrų arkliuko įvaizdį. Tai – žaidimas. Arba – asociacijų kūrimas. Kai tik aptinkate žodį ar frazę, kurią jums sunku įsiminti, susiekite ją su kuo nors. Juk tikrai yra garsų, vaizdų, skonių ar kvapų, kurie galėtų padėti jums prisiminti ir įsiminti.


Pavyzdys: Mokomės angliško žodžio “bitter” (kartus)

Vietoje to, kad tiesiog įsimintume:

"bitter = aitrus, kartokas skonis


Sukuriame asociacijas:


Asociacija nr. 1: Skonis

  • Įsivaizduokite, kad geriate juodą kavą arba greipfrutų sultis – sutraukiantis, aitrus skonis.

  • Užfiksuokiite: Kartus skonis yra toks, kai valgau juodą šokoladą be cukraus.


Asociacija nr. 2: Emocija

Anglų kalboje bitter taip pat reiškia neigiamą jausmą, pavyzdžiui, liūdesį ir kartėlį.

  • Pavyzdys: He felt bitter after losing the competition. →

    Jis jautė apmaudą pralaimėjęs varžybas.

  • Įsivaizduokite susiraukusį žmogų, kai jis ragauja kartaus juodo šokolado.


    Kodėl tai veikia?

  • Susiejate skonį ir emociją.

  • Mažesnė tikimybė pamiršti, nes žodis egzistuoja skirtinguose kontekstuose jūsų atmintyje.


Patiko idėjos? Norite išbandyti? Nerk giliau!


Nuorodos

 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post

©2025 by neringajag

bottom of page