top of page
  • Writer's pictureNeringa Jagelavičiūtė

Sėkmingos prezentacijos principai

Atnaujinta: 04-19

Kada paskutinį kartą po prezentacijos jautėtės tiesiog puikiai, nes viskas klojosi kaip iš pypkės? Jei ruošiate svarbią prezentaciją anglų kalba ir norite sužavėti ar bent jau sudominti savo auditoriją, šis straipsnis jums pravers. Čia rasite mano susistemintas įžvalgas ir pavyzdžių, kaip paversti paprastą prezentaciją patrauklia ir, svarbiausia, suprantama.


Kaip padaryti, kad mano prezenacija būtų patraukli? Ši tema man įdomi ir asmeniškai, ir profesionaliai. Asmeniškai esu sakiusi ne vieną kalbą savo pačios paveikslų parodose, atvirų durų dienose mokymo įstaigose, kitų renginių metu. Turiu patirties kalbėti viešai tiek lietuvių, tiek anglų kalba. Na, o pamiršti šios temos negaliu ir todėl, kad dauguma mano studentų reguliariai nori atnaujinti ar pagilinti taip vadinamus public speaking įgūdžius. Taigi įvairių pranešėjų kalbos ir vaizdo įrašai, kaip didinti kalbos įtaigumą, yra mano kasdienybė. Tikiu, kad atrinkti pastebėjimai ir mini žodžių bankas straipsnio gale padės susidėlioti mintis galvoje, o tai - pirmas žingsnis į sėkmingą kalbą.


Koks jūsų kelionės tikslas?

The Travelling Companions, 1862. Artist: Augustus Leopold Egg


Jūs mėgstate keliauti? Gal ir taip, bet kaip tai susiję su viešu kalbėjimu, paklausite? Ogi štai kaip: kalba, ypač pranešimas konkrečia tema, yra tarsi ekskursija. Jūsų, kaip pranešėjo, tikslas yra a) sudominti publiką ir rasti potencialių "bendrakeleivių", b) pasiūlyti nepaprastą bilietą ir pabandyti įtikinti publiką jį įsigyti, c) sugebėti atliepti ekskursijos dalyvių lūkesčius. Trys dalykai - ne taip ir daug. Jei juos perprasite, mintis apie viešą pranešimą gali atrodyti tokia pat idiliška kaip šis Augusto Leopoldo Ego paveikslas.


Nuoboduliui - neSuaugusių žmonių gyvenime ne tiek ir daug smagių, nerūpestingų akimirkų. Turime ištisus sąrašus darbų ir užduočių, ketinimų ir planų. O kas, jei bent šį savo pranešimą ruoštumėte kitaip - šiek tiek "atsipūtę", žvelgdami lyg į naują iššūkį, galintį suteikti daug smagumo? Taip, tam prireiks laiko: pasiskaityti, pasižiūrėti vaizdo įrašų, pasirašyti tekstą, pagrindines frazes išmokti mintinai (jei nepavyksta, tiesiog daug kartų skaitykite arba įsirašykite į diktofoną ir perklausykite n kartų). Bet tai padės jums tapti įdomesniu žmogumi!


Kaip tai? Žmogus, kuris mokosi, nuolat ieško, kaip pranokti save, tobulinasi, yra kažkuo savitas, taigi ir įdomus. Kai toks žmogus užlipa ant "scenos", fortūna jau jo pusėje. Jis ją jau prisijaukino savo pastangomis tobulėti. Jam belieka išmokti persakyti tai, ką žino kokiu nors autentišku būdu.


Jei prisimenate, kad pirmasis mūsų iššūkis yra sudominti, sutiksite su manimi, kad svarbus ir pirmasis įspūdis. Vadinasi, jūsų kalba prasideda dar jums nė neprasižiojus. Turiu omeny kūno kalbą.


Patraukli kūno kalba daro stebuklus


Jūsų pranešimas prasideda jums žengiant į sceną. Tai, kaip einate, kokia yra jūsų kūno laikysena, ar šypsotės, jau kuria pirmąjį įspūdį. Vangus, baimės apimtas žmogus tikrai nekelia susižavėjimo. Priešingai, mes išsigąstame ir, norėdami išvengti nemalonių emocijų, "atsitveriame" nuo streso šaltinio įsivaizduojama siena. Šito, žinoma, jums tikrai nereikia. Jums reikia patikti, bet reikia ne desperatiškai, o dėl iššūkio, nes jūs tikrai galite tai padaryti. Tam, kad būtumėte patrauklus, turite patikti sau. Kalbama ne tiek apie išorinį grožį, kiek apie bendrą įspūdį, kurį sudarote bendraudami su žmonėmis. Bendravimo psichologija - atskira tema, bet pagrindiniai akcentai, į ką kreipti dėmesį treniruojantis kalbą ar prezentaciją, yra šie: tiesi, bet neįtempta nugara, gilesnis, ne paviršinis, kvėpavimas, šiltas, tarsi "apglėbiantis" auditoriją žvilgsnis, vos pastebima šypsena - atpalaiduoti veido, ypač žandikaulio ir kaktos, raumenys. Jei prijungsite švelnius, ne kampuotus, mažos amplitudės rankų judesius savo mintims iliustruoti - tuo geriau. Jei sugebėsite padaryti tiek, jūs jau laimėjote publiką.


Kodėl tai veikia? Žmonės priima ne tik verbalinius (žodžių) signalus, bet ir aibę kitų, neverbalinių, tarp jų - ir mano išvardytų. Taip mes renkame informaciją apie aplinką: ar galime joje jaustis saugūs? Mano išvardyti judesiai yra atsipalaidavimo apraiškos. Jei pranešėjas atsipalaidavęs, auditorija rami ir gali susitelkti į pranešimą. Ji jo laukia!


Laimingasis bilietas

Pereiname prie B žingsnio - bilieto. Jūsų pranešimo tema ir įžanga yra lyg kelionės bilietas. Šie pirmi sakiniai lems, kiek bendrakeleivių surinksite. Todėl tinkamai tam pasiruoškite.


Kai kūno kalbos padedami pelnėte auditorijos palankumą, leiskite sužibėti savo kalbėjimo įgūdžiams. Žmonės, neturintys viešo kalbėjimo praktikos ir žinių, įsivaizduoja, kad visa esmė yra žodžiai, tekstas. Iš tiesų viskas yra daug įdomiau ir sudėtingiau. Užtai ir įdomiau! Auditorijai svarbu ne tiek tai, pasakysite, bet kaip pasakysite. Todėl jums svarbus balso tonas, kalbėjimo tempas, intonacija.


Tikriausiai prisimenate nemėgstamiausius mokytojus ar dėstytojus, kai tekdavo "krapštyti nosį" iš nuobodulio per jų pamoką ar paskaitą. Kas būdinga nuobodiems dėstytojams? Monotoniška, taigi nuobodi, intonacija. Visas pranešimas gali skambėti kaip vientisa pilka klampi žodžių masė, kai neiaišku, kur sakinio pradžia, kur - dėmesio verta mintis, kur - pabaiga. Padarykite sau paslaugą ir nekartokite jų klaidos.


Jūs galite naudoti balsą kaip įrankį pabrėžti svarbesniems dalykams, atskirti vienus nuo kitų, išdėlioti svarbos tvarka. Na, o jei norite, kad būtų lengva ir smagu jūsų klausytis, negalite nei skubėti, nei pernelyg uždelsti, ir turėsite išmokti sakyti pranešimą taip, kaip skaitote savo vaikui pasakas (nuoširdžiai tikiuosi, kad su vaikais leidžiate sau būti žaismingesniems). Žinoma, jūsų auditorija - suaugę žmonės, todėl balso tembras turi būti atitinkamas. Jei pasitelksite balsą kaip įrankį ir sugebėsite juos sudominti per pirmuosius sakinius, bilietus "parduosite".


Atliepti lūkesčius


Ir tik dabar pereiname prie turinio. Kad atlieptumėte auditorijos lūkesčius, turite ją pažinoti. Ne žinoti asmenų vardus ir pavardes, bet suprasti, kas juos domina, kodėl jiems turėtų patikti jūsų pranešimas, ir ką daryti, kad jūsų pranešimas būtų jiems įdomus, naudingas, įkvepiantis.

Beje, šią mintį suformulavę sau, pagarsinkite. Auditorijai patiks, jeigu leisite jai įsivaizduoti ir suprasti, kuo ir kodėl šis pranešimas turėtų juos sudominti.


Pagal tai, ko auditorijai reikia, kurkite savo pranešimą. Gerai, o dabar jau girdžiu pastabas: "Koks gali būti auditorijos lūkestis, jei mano pranešimas yra apie ketvirčio rezultatus?" Štai čia yra klausimas jums. Nuobodžių temų nebūna. Būna tik sėkmingi ar mažiau sėkmingi pranešėjai. Ir sėkmingiausi jų pasižymi empatija (noru įsijausti į kito žmogaus poreikius/būseną), atvirumu ir išradingumu. Auditorija nebūtinai mano, kad jiems reikia kokių nors ataskaitų. Bet jūs turite vairalazdę savo rankose. Pasakykite, kad savo pranešimu apžvelgsite įmonės/skyriaus/komandos žingsnius, kad auditorija galės pamatyti, kokių rezultatų atnešė trijų mėnesių darbas, ką iš to galima bus atšvęsti ir pasidžiaugti, ir kur galima paaugti. Suasmenininkite žinutę. Juk tai jūsų įmonė. Kolegos. Žmonės, su kuriais gurkšnojate kavą per pietų pertauką ar kokteilį per team building'o vakarėlį. Padarykite taip, kad jiems - ir jums būtų smagu!


Anglų kalbos frazės išmaniems pranešėjams


Patiko straipsnis? Norite patobulinti viešo kalbėjimo įgūdžius?


Standartinės frazės prezentacijomsHELLO phrase: Good morning/afternoon everyone and welcome to my presentation.

INTRODUCING THE TOPIC: As you can see on the screen, our topic today is...

THE THINGS YOU FOCUS ON: In my presentation, I'll focus on three major issues.

INFORMING THE AUDIENCE (TIME): It will take about ... minutes to cover these issues.

INFORMING THE AUDIENCE (COPIES): I'll be handing out copies of the slides at the end of my talk.

AVAILABILITY: I can email the PowerPoint presentation to anyone who would like it.

INTRODUCING QUESTIONS: If you have any questions, I am happy to answer them.

INTRODUCING EXAMPLES: For instance,..., To be more specific...,

INSIDE THE SPEECH:

First of all, I'd like to give you an overview of....

Next, I'll focus on.....

Finally, I'd like to address the problem of.....

In short,

I'd just like to finish with the words of a famous...


Gera pradžia - pusė darbo
Štai keli variantai, kaip originaliai pradėti savo pranešimą

1. Pranešimo pradžioje galite užduoti auditorijai klausimą ir taip įtraukti ją į temą.

2. Jei jūsų tema susijusi su įvykiu ar tendencija, kuri žinoma klausytojams, galite trumpai apibendrinti tą įvykį.

3. Jei kalbate konkrečios srities tema, pranešimo pradžioje galite pasidalyti šios srities eksperto nuomone.

4. Jei jūsų tema specifinė, galite pradėti nuo jos apibrėžimo.

5. Paminėdami veikėjus ar įvykius iš pasakų ar mitų galite suteikti savo temai tam tikrą perspektyvą.

6. Taip pat galite pradėti kalbą tikra ar išgalvota istorija.

7. Kalbą pradėti galite ir nuo problemos. Pranešimo gale pateikite problemos sprendimą ar sprendimų.Picture credit: Unsplash.com

52 peržiūros0 komentarų

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page