top of page
  • Writer's pictureNeringa Jagelavičiūtė

Selective learning: apie išrankumo privalumus

Neringa Jag
Ar išrankumas yra neigiama savybė? Kaip dažnai man tenka girdėti žmones, besikreipiančius dėl kalbų mokymo ir nedrąsiai užsimenančius, kad bandė tą ir aną, o vis kažkas netiko. Man tai visiškai priimtina. Pati esu gana išranki. Jei tik turime aiškius kriterijus, ko ieškome, veikiausiai rasime. Nebūtinai šimtaprocentinį variantą, bet bent jau arčiausiai įsivaizduojamo idealo. Nesigraužkite, jei dar neradote savo kalbos mokytojo ar to idealaus mokymosi metodo. Ieškokite. 


Saugumas - progreso garantas

 

Kur yra sveikas santykis tarp mokytojo žinių ir mokinio pageidavimų, pasakysite? Man atrodo, sveikas santykis visada nusistovi pats. Jei visgi nerandate kalbos su mokytoju - galbūt jums ir ne pakeliui. Juk mokymosi procesas yra labai subtilus dalykas, ir kad jis vyktų sėkmingai, turite jaustis saugūs - saugūs klysti, saugūs klausti, saugūs abejoti (ne tik savimi, bet ir taisyklėmis bei mokytoju), saugūs improvizuoti ir saugūs skleistis kaip asmenybė. Nėra pasitikėjimo - nėra ir visų šių elementų. O be jų nėra ir progreso. 

 

Selective learning padės nepamesti galvos


Na, o kaip išrankumas mokantis? Selective learning, arba atrankusis mokymasis gali padėti atliepti konkrečius jūsų poreikius. Kaip būtent? Įsivaizduokime kalbą kaip žodžių banką. Duomenys apie egzistuojančias žodžio formas anglų kalboje įvairuoje, bet, pavyzdžiui, Oksfordo žodyną sudaro apie 600,000 žodžio formų. Iš jų apie 200 000 yra naudojamos, o likusios formos yra pasenusios. Negi tai reiškia, kad jums reikės išmokti 200 000 žodžių? O, ne. Imkit cherry pickinim'ą ir mokykitės selektyviai. Yra baziniai žodžiai, leidžiantys susikalbėti skirtingose socialinėse situacijose - skatinčiau juos mokytis frazėmis, komplektuojant į sinonimų (panašios reikšmės žodžių) ir antonimų (priešingos reikšmės žodžių) grupes. kiekvienam naujam žodžiui būtų gerai rasti bent vieną-tris pakaitalus iš savo ankstesnio žodyno arba sukaupti jį ateityje. Žurnale Frontiers in Psychology publikuojamame tyrime (2016 m.) teigiama, kad išanalizavus 1 mln. gimtakalbių respondentų testų rezultatus, 20 metų amžiaus amerikiečiai, kuriems anglų kalba yra gimtoji, vidutiniškai žino apie 42 000 žodžių. Bet jums nereikia žinoti nė tiek - kad susikalbėtumėte angliškai, jums gali užtekti nepilnai 1000 žodžių. Jei gąsdina šis skaičius, ir vėl padės cherry picking strategija.


Kalbos tikslai - kam jų reikia?


Kam jums reikia anglų kalbos? Ar naudojate ją verslo pasaulyje susitikimams, prezentacijoms, ar kelionėse, vakarėliuose, o gal šeimos tikslais ar bendraudami su draugais? Nuo atsakymo į šį klausimą priklausys ir jūsų dėmesys, ką mokytis pirmiausiai. Negana to, iš kokių šaltinių mokytis. Pavyzdžiui, jei visą laiką klausysitės BBC, nors realiai anglų kalbos jums reikia susišnekėti su kolegomis small talk ar susirinkimuose, rizikuojate skambėti pernelyg oficialiai. Kalbos turi registrus, yra oficiali kalba ir žodynas, yra familiari kalba ir atitinkamai kitas žodynas. Kartais žodynas lieka tas pats, bet pagal registrą kinta veiksmažodžių formos. Pavyzdžiui, jei nenorite skambėti keistai bendraudami su draugais, turėtumėte dažniau vartoti sutrumpintas veiksmažodžių formas - I'll go vietoj I will go, I've a question vietoj I have a question, ir panašiai. Ir atvirkščiai, trumpiniai visai nedera formalioje aplinkoje ir žodyne. Tai yra kalbos kultūra ir psichologija, ir menkos smulkmenos gali lemti jūsų pritapimą darbe arba ne tokį sėkmingą adaptavimąsi. Ypač, jei ruošiatės dirbti tarptautinėje bendruomenėje ir ypač - jei tenka daug bendrauti su gimtakalbiais. Šito bijoti nereikia, jums kaip tik gali būti lengviau. Tiesiog klausykitės žmonių ir mokykitės iš jų, skolinkitės jų frazes, žodelius, jei nesuprantate - internete tikrai rasite paaiškinimų ir pavyzdžių. 

 

Kiek žodžių reikia mokėti, kad susikalbėčiau?


Grįžtant prie žodžių ir skaičių, BBC.com straipsnyje How many words do you need to speak a language? (2018 m.) radau daug įdomios statistikos. "Žmonės, besimokantys kalbų savo aplinkoje, pavyzdžiui, prancūzų kalbos Britanijoje arba anglų kalbos Japonijoje - net po daugelio metų mokymosi retai peržengia 2000-3000 žodžių slenkstį." Ir tuoj pat keliamas klausimas - kuriuos žodžius tada mums mokytis? Jei paverstume tai skaičiais, straipsnyje patariama išmokti 800 dažniausiai naudojamų žodžio formų (straipsnio gale rasite pdf failą su 1000 dažniausiai vartojamų žodžių). Ką tai reiškia jūsų galimybėms? Su šiuo žodžių kiekiu turėtumėte suprasti 75 proc. kasdienės kalbos ir gebėti ja bendrauti. Pavadinčiau tai pirmu etapu ar pradiniu etapu, nes norint gerai jaustis su kalba, to ne visada užtenka. 75 proc. yra gana daug, bet tikrai ne pakankama, kad jaustumėtės komfortabiliai bendraudami, ypač, jei nukrypstama nuo paprastų kasdienių temų. Straipsnyje pateikiama statistika ir apie tai, kiek minimaliai žodžių jums reikia, kad suprastumėte dialogus filmuose, knygas, BBC straipsnius. Norite atspėti? Na? Iš tikrųjų bus du skaičiai. Jei žiūrėdami filmus norite jaustis komfortabiliai, o gal jau taip jaučiatės - tam reikia žinoti apie 3000 dažniausiai naudojamų žodžio formų. Rašytinei kalbai - knygoms, laikraščių straipsniams suprasti reikalingas 8000-9000 žodžių formų bagažas. 

 

Žodynas plečiasi nuolat


Na, ir kas toliau? - paklausite. Jei kalbos mokotės ne dėl testų, o sau, gyvenimui, skatinčiau rankioti vyšnias. Vadinasi, pasverti, ar tikrai apsimoka vaikytis statistikos. Ir pritaikyti kalbą sau. Gali būti, kad tarp dažniausiai naudojamų žodžių yra visai jums nereikalingų, kurių gal niekada nepanaudosite. Nors patarlė sako, kad žinių ant pečių nenešiosi, greitos informacijos amžiuje ir patarlės veikiausiai turi adaptuotis. Jei natūraliai esate žingeidus žmogus, jūsų žodynas plečiasi nuolat. Kuo įvairesnėmis sritimis domitės, tuo žodynas platesnis. Problema - kaip tuos žodžius atsiminti? Yra daug būdų, ir su studentais išbandome ne vieną, kol randame, kas jiems labiausiai veikia. Padeda įdomus kontekstas - jei informacija pagauna jūsų dėmesį, tikėtina, ir žodį bus lengviau įsidėmėti. Padeda žodžių siejimas su vaizdais arba panašiais garsais kitoje kalboje (gimtojoje ar kitoje užsienio kalboje). Dar vienas būdas - mokytis ištisas frazes. Štai jau turite net tris puikius būdus, išbandykite ir nustatykite, kas jums veikia geriausiai. 

 

Apie mokėjimą mokytis


Manau, apie žodžius prikalbėjome užtektinai. Mokytis galima daug, bet nebūtinai efektyviai. Ir atvirkščiai, galima mokytis efektyviai ir ne tiek daug. Reikia mokėti mokytis. Mokėjimas mokytis yra įgūdis, aš jį stebiu ir vaikuose, ir savo suaugusiuose studentuose. Nuo mokymosi įgūdžių ir įpročių priklauso labai daug. Vieni žmonės iš prigimties yra gabūs rinkti, rūšiuoti, sisteminti informaciją, ir tai padeda jiems pirmauti. Kiti žmonės to turi mokytis. Beje, man atrodo, kad tai ne baigtinis procesas. Mokėti mokytis galima vis geriau.


Mokytojo pareiga - išmokyti žmogų mokytis


Man mokėti mokytis ir mokyti mokytis yra du neatsiejami  dalykai. Jei nenorėsiu įsijausti į studento kailį, kaip suprasiu, ką jis mąsto? Empatija yra esminis mokytojo įrankis. Jis padeda pamatyti informaciją kitu kampu - geriausiu kampu, kuris artimiausias studento požiūriui. Norėčiau pabrėžti - konkretaus studento požiūriui, nes žmonės yra skirtingi. Mano atspirties taškas yra individualumas. Jei jūs esate išskirtinė asmenybė (darau tokią prielaidą a priori), ir jūsų pasaulėžiūra savita, vadinasi, tai turi bent iš dalies atsispindėti jūsų anglų kalboje. Nes kalba yra jūsų asmeninio brando dalis, ypač, jei ją vartojate profesiniais tikslais. Ir tai pasakytina ne tik apie anglų kalbą. Lygiai ta pati kalbos funkcija galioja ir gimtajai kalbai. 

 

Ir pabaigai - kai kas pozityvaus. Dažnai žmonės yra linkę kaltinti save už prastą atmintį, už daromas klaidas kalbant, ir panašiai. Pasakysiu kai ką įdomaus - tai irgi yra cherry picking, tik neigiamas, jums nepalankus ir visai nepadedantis mokytis. O ką, jei cherry pickin'tumėte pozityvius momentus? Pasvarstykite šią galimybę!

 

Gegužės mėnesį vyksta anglų kalbos klubas pažengusiems Speakers Club. Kuo jis kitoks? Pirma, galite išbandyti vieną susitikimą arba dalyvauti tada, kai pageidaujate - žinoma, registracija yra būtina, nes maksimalus dalyvių skaičius šeši asmenys. Antra, šio klubo dalyviai gauna išskirtinį dėmesį savo tarimui. Jei mes kalbame apie žodyną, tai žodžiai yra ne tik užrašytas raidžių derinys. Jis turi garsinę išraišką. Kuo ji sklandesnė ir artimesnė originalui - norminiam tarimui - tuo gražiau jūs skambate. Klubas Speakers Club yra ir apie tai. Na, o dar vienas svarbus elementas - čia mokomės mokytis, įsiminti naujus žodžius, frazes. Pirmasis susitikimas gegužės 8 d. 18.30 - 20.00 val.
Nuorodos

1000 dažniausiai naudojamų anglų kalbos žodžių sąrašas pagal Cambridge Dictionary (pdf failas)


84669-pet-vocabulary-list
.pdf
Atsisiųsti PDF • 640KB

40 peržiūrų0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page